Ustka - propozycja na urlop 2014

Posted on 01/11/2019 7:16am

Przepięknie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nieciężko o wygodne pokoje gościnne. Ustka, bo o niej mowa to również atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także pozytywny mikroklimat i wspaniałe warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do zdecydowanie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy 2014 w Polsce.


Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze przyjeżdżali tu, aby kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do dziś, będąc równocześnie znakomitym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, niedaleko wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez wybitnego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo duża.

Jeżeli masz ochotę wiedzieć więcej, to obejrzyj dodatkowe informacje. Odnajdziesz je na kolejnej witrynie, którą opracowaliśmy pod tym linkiem.

Proponowano tutaj nie jedynie kąpiele zdrowotne, ale również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, też okłady, kompresy i masaże.

Współcześnie, prócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście rozległa i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców bez wątpienia ucieszy fakt, iż w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania sporo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać piękno głębin morza Bałtyckiego (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się ładna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zachwyci amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (dodatkowe informacje w serwisie Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do teraz bez większych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości.

Ciekawi Cię taka kwestia? Jeśli tak, to bez ociągania kliknij tu - ta optymalna strona (http://www.goldwasser.pl/restauracja/) też także okaże się godna zainteresowania.

Interesującym obiektem jest także Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w 1867 r.. Obiekty te, określane też Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Warto także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej przedstawiającą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie wyjątkowe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i czterystu-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych warto wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce bardzo dużo atrakcyjnych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.


Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, albowiem na ich obszarze mieści się bardzo dużo przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ładnym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową warto wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki mieści się też inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz fantastycznie położone, przybrzeżne jeziora. Należy wybrać się także do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Author: k.s.