Jak należy się ubrać na górskie wędrówki, jakie dodatkowe wyposażenie będzie przy tym przydatne

Posted on 19/07/2023 7:31am

Wędrówki po górach to jeden z popularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Nasz kraj ma to szczęście, że praktycznie całe południe to większe i mniejsze górskie pasma, łącznie z wysokimi na ponad dwa tysiące metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem we wszystkie pory roku, i w zasadzie w każdym okresie będą się znajdować chętni do tego, aby po nich wędrować. Lecz bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry latem, jak jest trzydziestostopniowy upał, czy jednak w zimie, to za każdym razem odpowiednie wyposażenie jest konieczne.

wspinaczka górska
Author: Randen Pederson
Source: http://www.flickr.com
Niekiedy można usłyszeć o lekkomyślności a nawet wręcz głupocie, gdy ktoś zaczyna wędrować na Giewont w klapkach czy późną jesienią wybiera się bez ciepłego ubrania.

Atrakcyjna wiadomość? Jeśli tak uważasz, ponadto wejdź na ten odnośnik - zobaczysz o wiele więcej w ofercie (https://www.securityservice.pl/pl/kwalifikacje-pracownika-ochrony-czym-rozni-sie-pracownik-ochrony-kwalifikowany-od-pracownika-niekwalifikowanego/), która dotyczy rozważanej tutaj tematyki.

Pogoda zwłaszcza w wyższych partiach jest mało przewidywalna, i dlatego też nawet na kilkugodzinną popołudniową wyprawę trzeba się odpowiednio przygotować. A tym bardziej niezbędne to będzie, jeżeli ktoś wybiera się w góry w zimie, kiedy szlaki są oblodzone, czy też w niebezpieczne, wysokie partie - w takim przypadku oprócz standardowego wyposażenia konieczny będzie dobry sprzęt wspinaczkowy i jego odpowiednia znajomość - najbardziej przydatny sprzęt wspinaczkowy.

Podstawą wędrówek po górach są odpowiednie buty. Muszą one posiadać solidną, nieślizgającą się podeszwę, a także ze względów bezpieczeństwa zakrywać muszą całą kostkę, dzięki czemu ogranicza się możliwość zwichnięć albo skręceń. Jeżeli będzie się planować wycieczki na wiosnę czy jesienią to buty muszą być wodoodporne, wtedy zapewnią odpowiedni komfort na wypadek jakiejś ulewy albo burzy.Warto także zadbać o odpowiednią odzież, powinna być ona oddychająca i lekka, a równocześnie ciepła i nieprzemakalna. Wielu ludzi na wycieczki po górach zakłada zwykłe kurtki sportowe, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł - kurtki sportowe wysokiej jakości. Jeżeli tego typu kurtka nie będzie posiadać dobrych membran ochraniających przed deszczem i wiatrem, to jednak się nie sprawdzi. Bez wątpienia także trzeba pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy i rękawiczkach, no i oczywiście wszystko co potrzebne trzeba włożyć do wygodnego, pojemnego plecaka.

Tags: góry, buty, wędrówki