Egzotyka na tysiąc sposobów, czyli fantastyczne wakacyjne wyjazdy w azjatyckim wydaniu

Posted on 11/01/2022 7:47am

O zmiennej polskiej aurze można wiele usłyszeć, tak oglądając program informacyjny, jak i w trakcie dyskusji prowadzonych przy grillu. Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje nad morze lub na Mazury, to przeważnie pragnęlibyśmy wszystko zaplanować w drobnych szczegółach. A w końcu na pogodę nie mamy w ogóle wpływu. Dlatego tak chętnie wyjeżdżamy w te miejsca, gdzie słońce praży niemalże cały rok. Jednak opalanie się na piaszczystej plaży może w którejś chwili się znudzić. Stąd najrozsądniej udać się tam, gdzie nie brakuje ciekawych miejsc do zwiedzania.


W epoce PRL-u słowo egzotyka miało mnóstwo znaczeń. Egzotyczny z pewnością był w pewnym stopniu też towar w domach towarowych, a egzotyczne wycieczki w trakcie wakacji kończyły się tak naprawdę nad Balatonem (czytaj nieco więcej). Tymczasem dziś wymieniony wyraz nabrał kompletnie innego znaczenia, o czym świetnie wiedzą żadni przygód podróżni. Chociaż egzotyka przeważnie kojarzy się z podróżami na odległe kontynenty, to całkiem blisko, bo na granicy Europy i Azji, nie brak zakątków, które można z czystym sumieniem określić tym mianem. Jeśli ktoś pragnie tego lata zobaczyć takie miejsca, to wystarczy, że poleci do Turcji lub odwiedzi jedną z położnych w sąsiedztwie wysp.
wyspa
Author: Carine06
Source: http://www.flickr.com

Turcja jest krajem, gdzie od wieków ścierały się różne kultury. Zresztą do dzisiaj można tam zwiedzać pozostałości budowli postawionych przez budowniczych mówiących wieloma językami.

Hej, sprawdź to (https://www.astorhotel.pl/dzieci/), jeśli do tej pory nie wiesz o tej ciekawej stronie a upewnisz się, że okaże się ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Do współczesnych czasów dotrwały również i obiekty w nienaruszonym stanie. Zaliczają się do nich na pewno meczety, cerkwie i chrześcijańskie świątynie. I jeśli ktoś nie chce spędzać piętnastu dni urlopu w kurorcie, to raczej nudzić się nie powinien. Z kolei podróż do Turcji, a konkretniej do jednego z miast wspomnianego kraju, zajmie zaledwie parę godzin, jeżeli tylko turyści zapłacą za bilety lotnicze Warszawa Stambuł lub Kraków - Ankara. W XXI stuleciu najczęściej zależy nam na komforcie czy szybkości podróżowania, chociaż jeśliby dziś nadal jeździł legendarny Orient Express, to na pewno nie brakłoby wczasowiczów czy wędrowników, którzy chcieliby nim podróżować.
wyspa
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com


Jedną z bardziej urokliwych wysp Morza Śródziemnego pozostaje Cypr. Przyjezdni spragnieni bajecznych widoków i prawdziwie egzotycznej, a równocześnie zdrowej kuchni albo wyjątkowych rozrywek nie poczują się zawiedzeni. Identycznie jak w Turcji, tak i tutaj można podziwiać budowle zabytkowe liczące setki lat. Oprócz tego trzeba obligatoryjnie zobaczyć cuda natury w malowniczym parku narodowym (zerknij). Z racji tego że Cypr jest wyspą, urlopowicze mogą tam dotrzeć jedynie drogą morską bądź powietrzną. Gdy ktoś boi się sztormowej aury w dniu wyjazdu, to wybiera podróż samolotem. Loty do Cypr z większych miast naszego kraju nie są w końcu rzadkością, a ten sposób podróżowania zyskał niemałe grono zwolenników.

Tags: wyspa, miasta, Turcja