Czym jest kitesurfing, jak dużo kosztuje sprzęt do uprawiania tego rodzaju dyscypliny? Czy jest to zajęcie dla każdego?

Posted on 22/06/2022 9:49am

Kitesurfing jest w coraz większym stopniu popularny w Polsce. To najzwyczajniej pływanie na desce, która napędzana jest wiatrem przy pomocy latawca, którym należy sterujemy. Ta dyscyplina sportu przyszła do naszego kraju dość niedawno, ponieważ w 2000 roku, zaś rok później została stworzona pierwsza szkoła kitesurfingu i zostały rozegrane premierowe Mistrzostwa Polski w tę dyscyplinę.


kitesurfing
Author: Alberto Otero García
Source: http://www.flickr.com
Kitesurfing swoją coraz bardziej pokaźną popularność zawdzięcza właśnie, że przy dobrym wietrze jest dość bezproblemowy do opanowania, przy tym jednocześnie dostarcza niesamowitych wrażeń. Mimo że koszty sprzętu, szkolenia i kite wyjazdy mocno uszczuplają budżet, to w każdym roku przybywa miłośników tego sportu. A jak wyglądają koszty sprzętu? Koszt nowego modelu latawca ze średniej półki to około 5 tysięcy złotych, możemy go jednakowoż zmniejszyć, jak nabywamy używany sprzęt. Oczywiście taki rodzaj sprzętu powinniśmy właściwie sprawdzić - (przeczytaj informacje).https://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,oferta-sportowe.html (przenieś mnie do strony)

Taki latawiec w odpowiednim stanie jesteśmy w stanie już nabyć za około trzy tyś. zł.. Jednocześnie warto wiedzieć, że z powodu zmiennego wiatru korzystniej nabyć dwa latawce. Jeden większych rozmiarów będzie dobry na słabszy wiatr, drugi mniejszy na silniejsze porywy. Poza latawcem, każdy z kitesurferów powinien posiadać bar, czyli specjalistyczny drążek, jaki pomaga w sterowaniu latawcem oraz pompką. Koszty rozpoczynają się od około trzystu złotych za sprzęt używany do nawet tysiąca ośmiuset za nowy bar, dodatkowo około stu złotych za pompkę. Do pływania niezbędna jest również deska.


sport
Author: troy_williams
Source: http://www.flickr.com
Dość dobrą jakościowo, ale używaną deskę jesteśmy w stanie nabyć za około 1000 złotych, nowa to koszt około dwa i pół tysiąca złotych. Dodatkowo, każdy kitesurfer do uprawiania tego sportu potrzebuje pianki (około pięćset złotych) i trapezu, który kosztuje podobnie. Na pewno trzeba stwierdzić, iż kitesurfing jest sportem ekstremalnym, więc tej dyscypliny musimy się uczyć w licencjonowanej szkole, pod kontrolą wykwalifikowanego instruktora. Dopiero zdobycie odpowiednich umiejętności (poziom IKO2) jest podstawą samodzielnych ćwiczeń na własnym sprzęcie albo wypożyczonym. Kurs, który umożliwia osiągnięcie poziomu IKO2 jest kosztem około 1000 złotych. Na pewno jednakowoż warto ponieść ten koszt, jak marzymy o tym, żeby profesjonalnie nauczyć się kitesurfingu.

Tags: koszt, deska, wiatr, popularność